A A A K K K
для людей із порушенням зору
Чорнобаївська територіальна громада
Черкаська область, Золотоніський район

Чорнобай


 

   Чорнобай – селище міського типу, адміністративний центр Чорнобаївської громади, Золотоніського району, Черкаської області.

   смт Чорнобай знаходиться за 20 км на схід від станції Золотоноша-1, за 49 км від обласного центру.

 

 

 

 

   17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів».

   Згідно з документом, 
на території Черкаської області утворено 4 райони –
Черкаський, Золотоніський, Звенигородський та Уманський. Золотоніський район (з адміністративним центром у місті Золотоноша) утворено у складі територій Великохутірської сільської, Вознесенської сільської, Гельмязівської сільської, Драбівської селищної, Золотоніської міської, Зорівської сільської, Іркліївської сільської, Новодмитрівської сільської, Піщанської сільської, Чорнобаївської селищної та Шрамківської сільської територіальних громад.

   Після перших місцевих виборів, 25 жовтня 2020 року, 
до Чорнобаївської селищної ради 
(смт Чорнобай та село Савківка) 
увійшло 13 сільських рад та 24 населених пункти:

  • Богодухівська сільська рада (село Богодухівка);
  • Великобурімська сільська рада (село Велика Бурімка, село Михайлівка);
  • Великоканівецька сільська рада (село Великі Канівці, село Малі Канівці);
  • Веселохутірська сільська рада (село Веселий Хутір);
  • Красенівська сільська рада (село Красенівка, селище Іванівка);
  • Лукашівська сільська рада (село Лукашівка,  село Веселий Поділ, селище Вишнівка, село Григорівка, село Новоселиця);
  • Малобурімська сільська рада (село Мала Бурімка);
  • Мохнацька сільська рада (село Мохнач, село Старий Мохнач);
  • Новожиттівська сільська рада (село Нове Життя, село Тарасівка);
  • Новоукраїнська сільська рада (село Новоукраїнка),
  • Привітненська сільська рада (селище Привітне);
  • Франківська сільська рада (село Франківка, село Бакаєве);
  • Хрестителівська сільська рада (село Хрестителеве, село Мар'янівка).

     

   Площа Чорнобаївської селищної громади:  616,2 км2,
Чисельність населення селищної громади: 
20598 осіб (міське населення – 7096 осіб, сільське населення – 13502 особи).
Адміністративний центр – селище міського типу Чорнобай.

 

Орган місцевого самоврядування, що представляє селищну територіальну громаду:
ЧОРНОБАЇВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

 

   У перших документах селище Чорнобай згадується 1729-1731 рр. під час перепису маєтностей Переяславського полку. Проте воно виникло раніше, наприкінці ХVІІ сторіччя „На полі Канівському”, як слобода, заселена переважно мешканцями містечка Великих Канівець, переселенцями з Кропивни, Чехівки, Мельників з Ніжинського полку та інших місцевостей.

   Назва „Чорнобай” означає, очевидно, прізвище одного з перших поселенців. Ще й сьогодні ми зустрічаємо такі прізвища на лівобережній Черкащині і в селищі Чорнобай. Протягом часу існування село мало кілька назв: перша – Слобідка, друга – Чорнобай (Чорнобаї, Чорнобаєве, Чорнобаївське), третя – Дараганщина (від прізвища пана, що мав землю і кріпаків), з них дві останні існували певний час паралельно.

   У ХVІІ столітті Черкаське лівобережжя було заселене ще не в достатній мірі, і так звані вільні військові землі становили значний резерв для дальшої колонізації краю. У 1727 році воєвода Требинський купив гайок, зруб і чагарник разом з поселенцями на території нинішнього Чорнобаю.

   У другій половині ХVІІІ і першій половині ХІХ століття село швидко зростає, і в середині ХІХ століття стає волосним центром у зв’язку з вигідним географічним розташуванням в східній частині Золотоніського повіту на дорозі Золотоноша – Лубни. Десята ревізія населення (1859 р.) фіксує у ньому 759 дворів,  4 154 мешканців, дві винокурні і пивоварний завод.

   У січні 1918 року в с. Чорнобай була встановлена Радянська влада. Утворився ревком. Навесні 1920 року в Чорнобаї відбулися вибори нового складу сільської ради. Розгорнулася напружена робота по господарському і культурному будівництву.

   За ініціативою партосередку на хуторі Покровському в березні 1921 року організовано Чорнобаївську комуну, що мала 50 га землі, через 2 роки – скотарське товариство з агрономічним і ветеринарним пунктами.

   У квітні 1923 року Чорнобай став центром однойменного району. На кінець відбудованого періоду площа посівів у районі порівняно з 1913 роком зросла на 5,2 відсотки. 

   1926 року в Чорнобаї організовано артіль „Перемога”. Вже влітку 1931 року в селі було 4 колгоспи: ім. Ілліча, ім. Ворошилова, ім.Шевченка та ім. Комінтерну.

   1934 року в селі створена організація „Заготскотвідгодівля”, виробничі потужності якої збільшувалися з кожним роком. З 1931 року почала діяти кіноустановка. На кошти колгоспу ім. Ворошилова 1936 року споруджено колгоспний будинок культури, а через рік відбулося відкриття стадіону, збудованого колгоспом ім. Ілліча. Організована 1933 року бібліотека, яка в 1941 році налічувала 20 тисяч томів.

   У роки Другої світової війни чорнобаївці, як і весь народ, стали на захист рідної Вітчизни. 23 вересня 1943 року Червона Армія визволила Чорнобай від нацистів. За мужність і відвагу, виявлені на фронтах Другої світової війни, 417 жителів села нагороджені орденами й медалями СРСР. Звання Героя Радянського Союзу за героїзм під час форсування річки Шпрее присвоєно І.М. Шмигу, який у рядах Червоної Армії визволяв Варшаву і штурмував Берлін, О.М.Ісаєнко – нагороджений орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки, Великої Вітчизняної війни 1-го і 2-го ступенів.

   21 грудня 1947 року відбулися вибори до місцевих Рад депутатів трудящих, які вилились у радісне свято. При виконкомі сільської Ради працювали комісії: сільськогосподарська, культосвітня, фінансова, торгово-заготівельна, шляхів і благоустрою. 

   За 1953-1958 рр. зміцніла матеріальна база, зросли економіка та прибутки колгоспів, підвищився їх агротехнічний рівень. Роки семирічки пройшли в напруженій праці, спрямоване на успішне виконання завдань, поставлених партією і урядом перед трудівниками ланів. 

   Рішенням виконкому Черкаської обласної Ради депутатів трудящих від 23 квітня 1965 року село Чорнобай віднесено до категорії селищ міського типу.

   З 1957 року в Чорнобаї працює „Міжколгоспбуд”. У селищі є Чонобаївський  завод продтоварів, раніше харчокомбінат (з 1971 року винокомбінат), створений 1952 року. З грудня 1966 року діє Чорнобаївський райпромкомбінат. 

   Уродженцем села є видатний радянський актор і режисер, народний артист СРСР Б. В. Романицький, який почав тут свою сценічну діяльність.

   В 2001 році створено селищну галерею слави, до якої щорічно заносяться почесні громадяни селища, 19 вересня 2002 року - затверджено символіку територіальної громади: герб, знамено, прапор селища Чорнобай.


   Традиційним стало свято селища, яке проводиться щорічно в день визволення Чорнобаю від німецько - фашистських загарбників. В 2003 році під час його святкування було відкрито пам’ятний знак „Герб Чорнобаю” на центральній площі  селища.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь