Чорнобай

Чорнобай – селище міського типу, центр Чорнобаївського району, Черкаської області. Розташоване за 20 км на схід від станції Золотоноша-1, за 49 км від обласного центру. На перше січня 2016 року налічується населення -- 8412 чоловік, з них: 8136 -  в смт Чорнобай та  276  в с. Савківка.

У перших документах селище Чорнобай згадується 1729-1731 рр. під час перепису маєтностей Переяславського полку. Проте воно виникло раніше, наприкінці ХУІІ сторіччя „На полі Канівському”, як слобода, заселена переважно мешканцями містечка Великих Канівець, переселенцями з Кропивни, Чехівки, Мельників з Ніжинського полку та інших місцевостей.

Назва „Чорнобай” означає, очевидно, прізвище одного з перших поселенців. Ще й сьогодні ми зустрічаємо такі прізвища на лівобережній Черкащині і в селищі Чорнобай. Протягом часу існування село мало кілька назв: перша – Слобідка, друга – Чорнобай (Чорнобаї, Чорнобаєве, Чорнобаївське), третя – Дараганщина (від прізвища пана, що мав землю і кріпаків), з них дві останні існували певний час паралельно.

У ХУІІ столітті Черкаське лівобережжя було заселене ще не в достатній мірі, і так звані вільні військові землі становили значний резерв для дальшої колонізації краю. У 1727 році воєвода Требинський купив гайок, зруб і чагарник разом з поселенцями на території нинішнього Чорнобаю.

У другій половині ХУІІІ і першій половині ХІХ століття село швидко зростає, і в середині ХІХ століття стає волосним центром у зв’язку з вигідним географічним розташуванням в східній частині Золотоніського повіту на дорозі Золотоноша – Лубни. Десята ревізія населення (1859 р.) фіксує у ньому 759 дворів,  4 154 мешканців, дві винокурні і пивоварний завод.

У січні 1918 року в с. Чорнобай була встановлена Радянська влада. Утворився ревком. Навесні 1920 року в Чорнобаї відбулися вибори нового складу сільської ради. Розгорнулася напружена робота по господарському і культурному будівництву.

За ініціативою партосередку на хуторі Покровському в березні 1921 року організовано Чорнобаївську комуну, що мала 50 га землі, через 2 роки – скотарське товариство з агрономічним і ветеринарним пунктами.

У квітні 1923 року Чорнобай став центром однойменного району. На кінець відбудованого періоду площа посівів у районі порівняно з 1913 роком зросла на 5,2 відсотки.

1926 року в Чорнобаї організовано артіль „Перемога”. Вже влітку 1931 року в селі було 4 колгоспи: ім. Ілліча, ім. Ворошилова, ім.Шевченка та ім. Комінтерну.

1934 року в селі створена організація „Заготскотвідгодівля”, виробничі потужності якої збільшувалися з кожним роком. З 1931 року почала діяти кіноустановка. На кошти колгоспу ім. Ворошилова 1936 року споруджено колгоспний будинок культури, а через рік відбулося відкриття стадіону, збудованого колгоспом ім. Ілліча. Організована 1933 року бібліотека, яка в 1941 році налічувала 20 тисяч томів.

У роки Другої світової війни чорнобаївці, як і весь народ, стали на захист рідної Вітчизни. 23 вересня 1943 року Червона Армія визволила Чорнобай від нацистів. За мужність і відвагу, виявлені на фронтах Другої світової війни, 417 жителів села нагороджені орденами й медалями СРСР. Звання Героя Радянського Союзу за героїзм під час форсування річки Шпрее присвоєно І.М. Шмигу, який у рядах Червоної Армії визволяв Варшаву і штурмував Берлін, О.М.Ісаєнко – нагороджений орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки, Великої Вітчизняної війни 1-го і 2-го ступенів.

21 грудня 1947 року відбулися вибори до місцевих Рад депутатів трудящих, які вилились у радісне свято. При виконкомі сільської Ради працювали комісії: сільськогосподарська, культосвітня, фінансова, торгово-заготівельна, шляхів і благоустрою.

За 1953-1958 рр. зміцніла матеріальна база, зросли економіка та прибутки колгоспів, підвищився їх агротехнічний рівень. Роки семирічки пройшли в напруженій праці, спрямоване на успішне виконання завдань, поставлених партією і урядом перед трудівниками ланів.

Рішенням виконкому Черкаської обласної Ради депутатів трудящих від 23 квітня 1965 року село Чорнобай віднесено до категорії селищ міського типу.

З 1957 року в Чорнобаї працює „Міжколгоспбуд”. У селищі є Чонобаївський  завод продтоварів, раніше харчокомбінат (з 1971 року винокомбінат), створений 1952 року. З грудня 1966 року діє Чорнобаївський райпромкомбінат.

Уродженцем села є видатний радянський актор і режисер, народний артист СРСР Б. В. Романицький, який почав тут свою сценічну діяльність.

В 2001 році створено селищну галерею слави, до якої щорічно заносяться  почесні громадяни селища, 19 вересня 2002 року - затверджено символіку територіальної громади: герб, знамено, прапор селища Чорнобай. Традиційним стало свято селища, яке проводиться  щорічно  в день визволення Чорнобаю від німецько - фашистських загарбників.

В 2003 році під час його святкування  - відкрито пам’ятний знак „Герб Чорнобаю” на центральній площі  селища.