Чорнобай
Чорнобай – селище міського типу, адміністративний центр Чорнобаївської громади, Золотоніського району, Черкаської області.
смт Чорнобай знаходиться за 20 км на схід від станції Золотоноша-1, за 49 км від обласного центру.
17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів».
Згідно з документом,
на території Черкаської області утворено 4 райони –
Черкаський, Золотоніський, Звенигородський та Уманський. Золотоніський район (з адміністративним центром у місті Золотоноша) утворено у складі територій Великохутірської сільської, Вознесенської сільської, Гельмязівської сільської, Драбівської селищної, Золотоніської міської, Зорівської сільської, Іркліївської сільської, Новодмитрівської сільської, Піщанської сільської, Чорнобаївської селищної та Шрамківської сільської територіальних громад.
Після перших місцевих виборів, 25 жовтня 2020 року,
до Чорнобаївської селищної ради
(смт Чорнобай та село Савківка)
увійшло 13 сільських рад та 24 населених пункти:
- Богодухівська сільська рада (село Богодухівка);
- Великобурімська сільська рада (село Велика Бурімка, село Михайлівка);
- Великоканівецька сільська рада (село Великі Канівці, село Малі Канівці);
- Веселохутірська сільська рада (село Веселий Хутір);
- Красенівська сільська рада (село Красенівка, селище Іванівка);
- Лукашівська сільська рада (село Лукашівка, село Веселий Поділ, селище Вишнівка, село Григорівка, село Новоселиця);
- Малобурімська сільська рада (село Мала Бурімка);
- Мохнацька сільська рада (село Мохнач, село Старий Мохнач);
- Новожиттівська сільська рада (село Нове Життя, село Тарасівка);
- Новоукраїнська сільська рада (село Новоукраїнка),
- Привітненська сільська рада (селище Привітне);
- Франківська сільська рада (село Франківка, село Бакаєве);
- Хрестителівська сільська рада (село Хрестителеве, село Мар'янівка).
У 2020 році головою Чорнобаївської територіальної громади обрано Сергія Любивого. Вся його робота на посаді спрямована на економічний та соціальний розвиток, формування позитивного іміджу Громади.
Стратегія розвитку
Громада розробила Стратегію розвитку до 2027 року. Згідно з документом визначено дві стратегічні цілі:
- Підвищення інвестиційної привабливості громади: розвиток підприємництва; підготовка об'єктів для залучення інвестицій; розвиток співпраці з іншими громадами, в тому числі за межами Черкащини; розробка нових туристичних маршрутів.
- Забезпечення високої якості життя на території громади: створення умов для відпочинку та дозвілля дітей; покращення системи водопостачання; очищення водойм та створення на них зон відпочинку; підвищення екологічної культури населення.
Площа Чорнобаївської селищної громади: 616,2 км2,
Чисельність населення селищної громади:
19 524 осіб (міське населення – 6984 осіб, сільське населення – 12540 особи, діти до 18 років - 2307 дітей, особи пенсійного віку - 8 206 осіб).
Адміністративний центр – селище Чорнобай.
Орган місцевого самоврядування, що представляє селищну територіальну громаду:
ЧОРНОБАЇВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
На мальовничих берегах річки Ірклій розкинулося давнє козацьке селище Чорнобай, перша згадка про яке з’явилася у 1656 році.
Протягом часу існування село мало кілька назв: перша-Слобідка, друга-Чернобаї, Чорнобаєве, Чорнобаївське, Чорнобай, третя-Дараганщина по імені сотника Кропивнянської сотні Дарагана, але ця назва за населенням не прижилася. За селищем закріпилась назва Чорнобай, а Дараганщиною називається куток селища.
Назва «Чорнобай» означає, очевидно, прізвище одного з перших поселенців. Імовірно це прізвище татарського походження (бай, в тюркських мовах багатій, пан).
За даними Генерального опису Лівобетежної України 1765 - 1769 років у Чорнобаї налічувалося 19 козацьких дворів з 50 хатами, в яких жило 313 чоловік, 193 хати залежних селян. Більшість покріпаченого населення не мала навіть дворів: тут зареєстровано 137 бездвірних хат. Селище виникло „На полі Канівському”, як слобода, заселена переважно мешканцями містечка Великих Канівець, переселенцями з Кропивни, Чехівки, Мельників з Ніжинського полку та інших місцевостей.
Після скасування Гетьманщини, наші землі «за вірну службу» були подаровані Катериною ІІ таємному радникові І.І. Неплюєву. Після його смерті вони перейшли у спадок його синові М.І. Неплюєву та онуку І.М. Неплюєву, який зробив великий вклад у розвиток релігії та освіти. За власний кошт він побудував у 1794 році Св. Варваринську церкву (св.. Іоанн Федорович Коропов) та у 1820 році велику, з червоної цегли церкву Іоанна Милостивого, яка стала окрасою тогочасного Чорнобаю. Настоятелем храму став В. А. Романицький.
У другій половині ХVІІІ і першій половині ХІХ століття село швидко зростає, і в середині ХІХ століття стає волосним центром у зв’язку з вигідним географічним розташуванням в східній частині Золотоніського повіту на дорозі Золотоноша – Лубни. Десята ревізія населення (1859 р.) фіксує у ньому 759 дворів, 4 154 мешканців, дві винокурні і пивоварний завод.
На сьогоднішній день селище Чорнобай входить до Золотоніського району Черкаської області і є центром Чорнобаївської громади.
19 вересня 2002 року - затверджено символіку : герб, знамено, прапор селища Чорнобай.
В 2003 році на центральній площі селища відкрито пам’ятний знак „Герб Чорнобаю”.
Чорнобаївщина є батьківщиною видатних людей.
В селі Красенівка народився Іван Максимович Піддубний - славний син української землі, шестиразовий чемпіон світу з греко-римської боротьби, чемпіон-чемпіонів, людина-легенда, чиє ім’я золотими літерами вписане в спортивний літопис світу ХХ століття. Іван Піддубний був одним із тих, хто стояв біля витоків сучасних: вільної, греко-римської боротьби та гирьового спорту.
Уродженцем селища Чорнобай є Борис Васильович Романицький: відомий український режисер і актор школи П.Саксаганського, співзасновник і мистецький керівник театру ім. М. Заньковецької. Борис Васильович знаний актор, театральний режисер, історик театру, чий талант відзначений Шевченківською премією.
Михайло Панасович Драй-Хмара - учений-філолог, літературознавець, поет-неокласик, перекладач, народився 28.09.1889 року в селі Малі Канівці.
Володимир Рутківський - письменник, журналіст, автор творів для дітей і підлітків, лауреат численних літературних нагород, у тому числі премій імені Лесі Українки, Миколи Трублаїні, Віктора Близнеця, рейтингу «ЛітАкцент року 2009» (за другу книжку з трилогії «Джури-характерники»), літературної премії «Книга року BBC 2011» (за історичну дилогію «Сині води»), а також Національної премії України імені Тараса Шевченка (2012). На відсотки від грошової частини Шевченківської премії заснував приватну нагороду в царині дитячої літератури «Джури».
У 2018 році за книжку «Гості на мітлі» («ВСЛ») був включений до Почесних списків Андерсена. Народився в с. Хрестителеве.
У селищі Чорнобай працював тренером секції з веслування та проживає і нині наша гордість, своєрідний символ міцності, фізичного гарту українців, Андрій Іванович Хіміч – єдиний на Черкащині олімпійський чемпіон. Він – заслужений майстер спорту СРСР, олімпійський чемпіон з веслування на байдарках та каное 1964 року у Токіо (довічне звання), неодноразовий чемпіон Європи (1961, 1965) і Радянського Союзу СРСР (1961 – 1966) у складі різних екіпажів на різних дистанціях, призер першості світу, заслужений тренер України, переможець багатьох веслувальних регат, відмінник фізичної культури СРСР та володар ще багатьох спортивних титулів. Почесний громадянин селища Чорнобай.
На території громади діє чотири музеї, а саме: «Чорнобаївський історико-краєзнавчий музей», «Музей історії села Красенівка ім. І.М.Піддубного», «Богодухівський історико-краєзнавчий музей» та «Великобурімський історико-краєзнавчий музей». В музейних закладах експонується 6592 предметів.
Кожен із чотирьох музеїв має свою унікальну експозицію, яку варто відвідати.
Економіка
Основними підприємствами громади є аграрні підприємства, найбільшими з яких є : СТОВ «Світанок», СТОВ «Маяк», Чорнобаївська філія ПП «Агроспецпроект», ТОВ «Богодухівське», СТОВ «Красенівське», СТОВ «Канівці», СТОВ «Агроко», ПрАТ «Чорнобай - Птиця».
У структурі виробництва валової продукції сільського господарства близько 60 % припадає на рослинництво, решта - тваринництво.
Промислове виробництво забезпечує ПП «Імперіал плюс»,яке виробляє продукцію торгової марки «Sladosvit»:сухе молоко, згущене молоко, масло солодковершкове, молочно-рослинні суміші, кондитерські начинки та кондитерські вироби. Підприємство є експортером молочної продукції в 82 країні світу.
Освіта
Мережа закладів загальної середньої освіти громади налічує 9 закладів в яких загальну середню освіту здобувають 1926 учнів: Опорний заклад освіти «Чорнобаївський ліцей Чорнобаївської селищної ради Черкаської області» з філією – Чорнобаївська гімназія, 1 загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, 1 навчально-виховний комплекс та 6 гімназій. Відкрито 21 інклюзивний клас.
Опорний заклад освіти «Чорнобаївський ліцей Чорнобаївської селищної ради Черкаської області» є учасником цільової обласної програми «Інноваційні школи Черкащини» на період до 2029 року. Освітній процес здобувачів освіти забезпечують 86 вчителів. В ліцеї впроваджується STEAM-освіта: команди молодшої та старшої ліги є постійними учасниками та домінантами Черкаського регіонального фестивалю та Всеукраїнських фестивалів з робототехніки.
Мережа закладів дошкільної освіти становить 2 заклади. В закладах дошкільної освіти та дошкільних підрозділах обліковано 381 вихованець.
Позашкільну освіту здійснює Центр дитячої та юнацької творчості, який є комплексним закладом позашкільної освіти що забезпечує навчання вихованців за вісьмома напрямками: художньо-естетичним, еколого-натуралістичним, туристично-краєзнавчим, фізкультурно-спортивним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, військово-патріотичним та гуманітарним. Гуртковою роботою охоплено 442 дітей громади, які займаються в 33 гуртках.
Заклад позашкільної освіти, крім освітньої та виховної функції, виконує важливу соціальну функцію, активно беручи участь у житті громади. Одним із крайніх заходів закладу став проєкт «Чорнобаївщина вишивана». Крім того, сьогодні заклад ефективно займається патріотичним вихованням дітей та молоді, організовуючи військово-патріотичні вишколи.
В громаді працює «Інклюзивно-ресурсний центр з відділенням денного перебування дітей з особливими освітніми потребами» (ІРЦ).
Центр надає такі послуги:
- системний кваліфікований супровід осіб із особливими освітніми потребами;
- консультування батьків, інших законних представників особи з особливими освітніми потребами, щодо особливостей розвитку дитини;
- психолого-педагогічні, корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами;
- визначення рівня підтримки особи з особливими освітніми потребами в освітньому процесі;
- здійснення супроводу закладів освіти з інклюзивними навчанням.
Культура
На сьогодні в громаді діє 40 закладів культури: Публічна бібліотека Чорнобаївської селищної ради, до складу якої входить 15 сільських бібліотек-філій, Чорнобаївський історико-краєзнавчий музей, в структурі якого 3 сільські музеї (в селах В.Бурімка, Богодухівка та Красенівка), Чорнобаївський селищний будинок культури, 18 сільських клубних закладів та Чорнобаївська дитяча школа мистецтв.
Творчі аматорські колективи громади є постійними учасниками та переможцями обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалів та конкурсів, 5 вокальних та інструментальних колективів мають звання «народних». Також активно розвивається театральний жанр.
Бібліотекарі громади співпрацюють з місцевими закладами освіти, інформують жителів про надходження книг та періодичних видань, проводять масову роботу. Фахівцями КЗ «Публічна бібліотека Чорнобаївської селищної ради» проводиться активна проектна діяльність для реалізації суспільно важливих проектів.
Окрасою громади є Чорнобаївська дитяча школа мистецтв, в якій багато років навчають гри на інструментах (баян, бандура, гітара та фортепіано), вокалу, також працює художній клас. Вихованці школи та викладачі ведуть активну концертну діяльність, створюють нові колаборації та творчі роботи.
Туризм
На території громади діють 2 туристичні маршрути:
- «Слідами великого Богатиря» (Чорнобай – Богодухівка – Красенівка), куди входить відвідування Богодухівського краєзнавчого музею та сільської картинної галереї, Красенівського музею історії села імені Івана Піддубного, криниці Піддубного;
- «Серпанками легенькими, казками та легендами повито рідний край» (Чорнобай – Велика Бурімка), з відвідуванням Великобурімського народного історико-краєзнавчого музею, Великобурімського парку, що є природно-заповідною зоною загальнодержавного значення та залишків конюшні та млина князів Кантакузіних-Сперанських;
Унікальними місцями Чорнобаївщини є пам’ятки археології та архітектури – Городище літописного міста Римова (с. В.Бурімка) та залишки маєтку Кантакузіних-Сперанських (с. В. Бурімка).
В межах Чорнобаївської громади розташовані території національного природного парку «Нижньосульський», який має неповторні природні умови для відпочинку населення.
Спорт
Основним центром занять фізичною культурою і спортом населення в громаді є Чорнобаївський селищний фізкультурно-оздоровчий клуб.
В селищі Чорнобай працює плавальний басейн. У басейні облаштувано чотири доріжки для плавання на 25 метрів, глибина – від 1,6 до 4,5 метрів. Також є дві вишки – на 3 і 5 метрів.
На базі оздоровчого клубу працює Чорнобаївська ДЮСШ, яка проводить підготовку спортсменів у відділеннях футболу, дзюдо, греко-римської боротьби, боксу, волейболу та плавання. Вихованці школи приймають участь в різних турнірах та чемпіонатах обласного та всеукраїнського рівнів.
На території громади організовуються турніри місцевого, обласного та всеукраїнського рівня серед дітей та дитячих команд, серед відкритої вікової категорії чоловіків та жінок, ветеранів та турніри пам’яті.
Соціальний захист
Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг Чорнобаївської селищної ради» створений з метою соціального захисту населення. Протягом року соціальні послуги отримує більше тисячі жителів громади, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати та потребують сторонньої допомоги.
Фахівці відділення соціальної роботи проводять групові тренінгові заняття з Арт-терапії, тематичні заходи соціально-психологічного напрямку для родин військовослужбовців та демобілізованих.
Враховуючи потребу у психологічній підтримці і дорослим, і дітям, соціальні фахівці організовують курси по підвищенню батьківської компетенції, зміцненню ментального здоров’я, клуб активного довголіття.
При відділенні надання соціальних послуг в умовах денного перебування створено клуб «Активне довголіття», з учасниками клубу два рази в тиждень проводяться зайняття із скандинавської ходьби. Щомісячно проводять збір коштів для закупівлі захисних сіток та передають їх волонтерам для воїнів ЗСУ за що неодноразово отримували подяки.
Громада та війна
Чорнобаївська громада - єдиний згуртований центр допомоги і підтримки, який працював і працює на забезпечення всім необхідним наших захисників у Збройних Силах України, піклується про внутрішньо переміщених осіб, жителів деокупованих територій, направляє гуманітарні вантажі, виконує оборонні і мобілізаційні завдання.
Центр волонтерської допомоги об’єднує цілеспрямовану волонтерську роботу працівників закладів культури, освіти, соціального захисту, старостатинських округів, всіх структур та жителів громади. Спільними зусиллями значну кількість м»яса та риби було перероблено на консерви, які відправлено до Збройних Сил України.
В приміщенні кінотеатру, в селищі Чорнобай, активно працює центр волонтерської допомоги Чорнобаївської територіальної громади, які готують смаколики «по Чорнобаївські» для захисників, сухі супи і борщі, вітамінні перекуси, готують випічку та в’яжуть коврики, плетуть маскувальні сітки, шиють легкі ноші, кавери і білизну та багато іншого.
Працівникам виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради разом з жителями старостинських округів та селища Чорнобай вдалося реалізувати багато гуманітарних проєктів з придбання і передачі для військових підрозділів наших захисників автомобілів, технічного оснащення, дронів, запчастин, ліків, необхідних матеріалів, одягу, побутових речей і продуктів харчування.
В громаді проходив благодійний тур «Все буде Україна». Учасники художньої самодіяльності Чорнобаївського СБК та вихованці Чорнобаївської ДШМ завітали з концертом майже в кожне село громади з метою збору коштів на підтримку Збройних Сил України.