Чорнобаївська територіальна громада
Черкаська область, Золотоніський район

Масляна-2021: традиції і головні обряди смачного свята

Дата: 09.03.2021 09:15
Кількість переглядів: 1464

      У 2021 році Масляна розпочалася в понеділок 8 березня. У наших предків-язичників свято було пов’язане з весняним пробудженням природи, проте після прийняття християнства церква включила його в свій календар.

      Вельми цікавою є історія назви свята. Масляну назвають так, бо в тиждень перед Великим постом з раціону харчування виключалися м’ясні страви, а ось молочні продукти ще можна було вживати. У народі це свято асоціюється з смачними печеними млинцями та веселими гуляннями.

Фото без опису

        Святкування Масляної за днями тижня

        Понеділок (8 березня) – перший день Масляної називається “Зустріч”. Цього дня прийнято запрошувати до себе в гості родичів і пригощати їх різноманітними млинцями та смаколиками. В народі, також є звичай ставити в центрі святкування солом’яну ляльку, яка стоятиме аж до закінчення святкувань.

        Вівторок (9 березня) – другий день Масляної має назву “Загравання”. У цей день заведено веселитися та кататися на санках.

     Середа (10 березня) – третій день свята називається “Ласунка”. Господині готують багато смачних страв і пригощають ними всіх, хто прийде в гості. Першочерговою і основною стравою, звісно ж, залишаються млинці.

      Четвер (11 березня) – четвертий день гучних святкувань називається “Розгуляй”. Цього дня народні гуляння мають тривати від ранку до вечора.

       П’ятниця (12 березня) – п’ятий день Масляної має назву “Тещині вечірки”. Зять повинен у цей день закликати тещу з тестем в свою оселю і приготувати для них млинці. Вірять, що такі гостини можуть примирити сім’ї, які раніше мали конфлікти.

      Субота (13 березня) – шостий день святкування називається “Посиденьки зовиці”. У передостанній день Масляної невістка запрошує до себе в гості своїх рідних батьків та батьків чоловіка.

        Неділя (14 березня) – сьомий день Масляної традиційно супроводжуються “Прощеною неділею”. Напередодні Великого посту усім варто попросити пробачення у тих людей, перед якими завинили. Прощена неділя є дуже світлим днем перед Великим постом. В останній день Масляної спалюють ляльку з соломи.

Фото без опису

         Масляна 2021 — що потрібно і не можна робити

     Масляна — відмінний період, щоб навести порядок вдома. Наші пращури на масляний тиждень намагалися викинути весь непотріб і сміття, навести в житлі чистоту — вимити підлогу, випрати всі речі.

     Обов’язково в святкові дні потрібно покликати гостей і самим відвідати своїх рідних або близьких друзів. А в останній день Масляної потрібно попросити вибачення у всіх, щоб очистити душу перед Великим постом.

      Особливих заборон на Масляну немає, але наші предки намагалися дотримуватися деяких обмежень, щоб не накликати біду в будинок. Протягом всього масляного тижня не можна сваритися і злитися — весь тиждень має пройти в доброзичливій і веселій атмосфері. Також не можна відмовляти гостям у візиті, щоб залучити в будинок благополуччя і радість. У дні Масляної не можна вживати алкогольні напої.

      Одружитися на цьому тижні також вважається недобрим знаком — весілля наші предки намагалися не грати аж до Великодня.

       Народні прикмети та повір’я

     Якщо млинці на Масляну будуть пишними і красиво спечуться, то рік буде благополучним. Товсті або занадто тонкі млинці обіцяють невдачі і проблеми. Чим більше млинців спекти на Масляну, тим багатшим буде рік.

      Якщо на Масляну викинути старі речі, то з’являться обновки.

      На Масляну холодно — літо буде теплим, йде дощ – восени буде багато грибів.

      Хто на Масляну на частування скупиться, той за рік розориться.

      На Масляну старе пробачити — в життя нове пустити.

 

https://dzvin.media/news/maslyana-2021-tradycziyi-i-golovni-obryady-smachnogo-svyata/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь