Страховий стаж та переваги офіційного працевлаштування
Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», стаття 24).
Право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані відповідно до чинного законодавства та досягли встановленого пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», стаття 8).
Нерідко працівники свідомо погоджуються отримувати заробітну плату офіційно на рівні мінімальної, а решту – неофіційно, без сплати внесків, як доплату до реального розміру свого доходу. Іноді вони навіть не знають, що їхня офіційна зарплата значно менша від тієї, яку фактично одержують. Це стає помітно згодом, коли працівник бере довідку про доходи для оформлення кредиту, субсидії, соціальної допомоги, пенсії.
Кожна застрахована особа може отримати інформацію про сплачені внески у Пенсійному фонді України (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», стаття 24). Нині це можна зробити дистанційно – на офіційному вебпорталі (https://portal.pfu.gov.ua).
У згаданому законі основним поняттям є саме «страховий стаж», а не «трудовий стаж»: запис у трудовій книжці без сплати внесків за цей період не буде врахований під час призначення пенсії. Фахівці Фонду обліковують нараховану заробітну плату, сплачені страхові внески, періоди роботи кожного працівника чи підприємця. Від цих показників залежить розмір майбутньої пенсії.
Отже, страховий стаж – це гарантія працівника на отримання пенсії.
За поданням Чорнобаївської районної філії
Черкаського обласного центру зайнятості