Чорнобаївська територіальна громада
Черкаська область, Золотоніський район

Рішенням комісії з питань ТЕБ та НС виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради від 13.09.2022 № 25

Дата: 13.09.2022 15:47
Кількість переглядів: 493

    Рішенням комісії  з питань ТЕБ та НС виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради від 13.09.2022 № 25 затверджено Порядок оповіщення та інформування населення у разі виникнення радіаційної аварії та Пам'ятка «Що робити у випадку радіаційної аварії?».

ПОРЯДОК

оповіщення та інформування населення у разі виникнення радіаційної аварії

 

   Організація оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій здійснюється селищною радою, керівниками підприємств, установ, організацій об’єктів господарської діяльності.

   Оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій полягає у своєчасному доведенні відповідної інформації до органів управління цивільного захисту, сил цивільного захисту, суб’єктів господарювання, що належать до субланки Золотоніської ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Черкаської області Чорнобаївської селищної територіальної громади та населення і забезпечується шляхом використання автоматизованої системи оповіщення цивільного захисту, локальних систем оповіщення.

   Для привернення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації включаються сирени та інші сигнальні засоби.

   Запам’ятайте! Сирена і переривисті гудки інших сигнальних засобів означають сигнал цивільного захисту – «Увага Всім!».

   Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій.

   На кожний випадок надзвичайних ситуацій підготовлено варіанти повідомлень на можливі надзвичайні ситуації.

   Після подачі звукових сигналів (сирени, гудки тощо) передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію.

   Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (електросирени, гудки і т.д. і т.п.).

   Повідомлення включає: місце і час виникнення надзвичайної ситуації; розміри та її масштаби; час початку та тривалість дії факторів ураження; територія (район, вулиці, будинки і т.д.), яка потрапляє в осередки (зони) ураження; порядок дій при надзвичайних ситуаціях.

   Зміст кожного повідомлення буде залежати від екстремальних умов, розмірів, тривалості та масштабів можливих наслідків надзвичайних ситуацій, ступеню небезпеки факторів ураження для населення та стану рятувальних і невідкладних аварійних відновлювальних робіт.

 

                       Повідомлення при аварії на радіаційно-небезпечному об’єкті

   «УВАГА! Говорить Чорнобаївська селищна рада. ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) відбулась аварія на …… атомній електростанції з викидом в повітря радіоактивних речовин. Хмара радіоактивного повітря поширюється у … (такому-то) напрямку з швидкістю … км/г і досягне громади через … (хв., год.). В зону можливого випадання радіоактивних опадів потрапляють: … (іде перерахування районів, населених пунктів, масивів, вулиць).

Мешканцям … (населених пунктів, масивів, вулиць) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків) та місць утримання сільськогосподарських тварин. Пам’ятайте, що підвальні, заглиблені і загерметизовані приміщення є надійним місцем укриття від радіоактивних опадів.

   Всім громадянам прийняти препарат йоду та привести у готовність засоби індивідуального захисту органів дихання та шкіри і постійно тримати їх при собі. За нашою командою або при необхідності, одягніть їх. При собі майте плівкові (полімерні) накидки, плащі або куртки.

   Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з нашими вказівками».

 

   Вислухавши повідомлення кожний громадянин повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.

   Кожний громадянин, який знаходиться на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб’єкта господарської діяльності у відповідності з планом цивільного захисту, а також приймати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або вказівками органів управління цивільного захисту.

 

   Якщо громадянин знаходиться вдома, при виникненні надзвичайних ситуацій, він повинен:

- тримати вдома постійно включеними радіоприймач та телевізор для того, щоб слухати розпорядження і вказівки центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій;

- повідомити про отриману інформацію сусідів;

- постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, а також медичну аптечку, документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інше), гроші, засоби зв’язку, предмети особистої гігієни, запас їжі та води;

- провести у квартирі (домі) протипожежні профілактичні заходи (виключити газ, водопостачання, електропостачання та інше), підвищити захисні властивості квартири: зачинити вікна, ущільнити їх;

- знати місце найближчого укриття (підвальне приміщення тощо), де можна укритися.

 

   Якщо сигнал застав вас  у транспорті, громадському місці (магазині, театрі, на ринку тощо) уважно і спокійно прослухайте повідомлення, визначитесь, де поблизу знаходиться укриття, як найшвидше добратися і укритися в ньому, а якщо є час, треба якнайшвидше добратися до дому і діяти у відповідності з отриманими вказівками.

 

Пам'ятка

«Що робити у випадку радіаційної аварії?»

   Основне – потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці. Це першочергова дія, яку необхідно обов’язково виконати. 

   1. Перебувайте в укритті

   Це може бути підвал або середина будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому необхідно триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Домашніх тварин варто тримати поруч, не дозволяйте їм гуляти на вулиці.

   Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимкніть системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку.

   Залишайтеся в укритті допоки не буде інших вказівок від органів влади!

   2. Слідкуйте за офіційними джерелами інформації

   Користуйтесь повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, місцевої влади. Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами місцевої влади, по можливості, підпишіться на такі канали в Facebook або Telegram. Вказівки місцевої влади, надзвичайників  необхідно неухильно виконувати. 

   3. Знезаразьте себе

   Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.

   4. Помийтесь, якщо є така можливість

   Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

   5. Одягніть чистий одяг

   6. Допоможіть вашим рідним і близьким виконати вище перераховані дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

 

Безпека води та харчових продуктів

   Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води слід вживати фасовану питну воду. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Тож створіть  запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

   Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття тіла, а також побутових потреб.

   Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

   Як і вода, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери. 

   Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням.  Використану тканину чи рушник запакуйте у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

 

Йодна профілактика у разі радіаційної аварії

   У разі радіаційної аварії на АЕС окремі категорії населення після офіційного оповіщення від органів влади можуть отримати вказівку прийняти калію йодид  для захисту щитоподібної залози.

   Не приймайте калію йодид якщо для цього не було відповідного оповіщення  та або вказівки від органів місцевої влади!

   Коли оптимально приймати препарат?

- За 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари;

- Одночасно з надходженням хмари та через 6 годин після.

 

      Приймати препарат через 24 години після надходження хмари  - не рекомендовано!

      Кому і в яких дозах потрібно приймати йодид калію?

   Йодид калію приймають лише одноразово:

- діти до 1 місяця -16 мг,

- діти від 1 місяця до 3 років – 32 – мг,

- діти від 3 до 12 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125мг.

Людям старшим за 40 років калій йод не призначають.

   Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та шкідливим!

   Багаторазовий прийом калію йодиду  може призвести до передозування йодом та побічних наслідків для здоров’я.

 

   Пам’ятайте! Калій йод захищає лише щитоподібну залозу від радіоактивного йоду та не захищає інші частини тіла від дій іонізуючого випромінювання. Тому виконання інших запобіжних заходів є обов’язковим!

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь