Про стан захворюваності ковід, ГРВІ, паротит
На минулому тижні (із 27 лютого по 05 березня) лабораторно обстежено 30 хворих, що звернулися за медичною допомогою із симптомами інфекцій верхніх дихальних шляхів. Підтверджене захворювання на ковід у 5 осіб, зокрема – у 4 жителів смт. Чорнобай та одного із села Вереміївка. Всі захворілі дорослі. Один хворий госпіталізований через важкість перебігу. Захворювання зареєстровані в 3-х трудових колективах. Летальних випадків не було.
На гострі респіраторні вірусні інфекції та грип захворіли і звернулися до медичних установ 128 осіб, з яких 53 – жителі Чорнобаївської та 75 – Іркліївської громад. 50 % з числа захворілих – діти, 49 – школярі. Всі хворі лікуються амбулаторно під наглядом медичних працівників. Така захворюваність знаходиться на рівні попереднього тижня і нижча епідемічного порогу на 22%.
Нещодавно в одному із районів нашої області трапився спалах захворювання дітей на епідемічний паротит (свинку). Хворіли не вакциновані проти цієї інфекції діти.
На Чорнобаївщині та в Іркліївській територіальній громаді таких захворювань цього року немає.
Проте, міграція населення та інші фактори створюють небезпеку занесення інфекції та її поширення.
Джерелом інфекції є хвора людина , яка виділяє вірус і здатна заразити оточуючих в останні 2 дні інкубаційного періоду та перші дні захворювання. Передавання інфекції відбувається повітряно-краплинним шляхом та через інфіковані предмети побутового обігу.
Інкубаційний період (з моменту зараження до виникнення перших симптомів) може тривати до 18-20 днів. Розпочинається хвороба з підвищення температури до 38-39ºС та припухлості білявушної залози, яка збільшується у розмірах та стає болісною. Пухлість залози зменшується з 4-5 дня хвороби та зникає до 8-10 дня. Заразність хворого закінчується з 9-го дня хвороби.
Паротит небезпечний своїми ускладненнями. Особливо це стосується хлопчиків, у яких в 10-30% захворювань виникає орхіт – запалення яєчок, що стає причиною безпліддя.
Рідше, але трапляються випадки ускладнень у формі панкреатиту, менінгіту, туговухості (глухоти).
Хворі на паротит ізолюються. Лікування симптоматичне. Госпіталізація за клінічними та епідемічними показаннями.
Діти, які були в контакті з хворим, мають бути в карантині впродовж 21-го дня.
Єдиним надійним способом профілактики паротиту є вакцинація. Проводиться вона в дитячому віці комбінованою вакциною з паротитним, коревим та протикраснушним компонентами. Вакцина КПК вводиться двічі – у 12місяців та 6 років.
І в цьому питанні є деякі проблеми. Якщо діти, що досягли 1 року вакциновані майже всі – а саме 98,5%, то 40 із шестирічних дітей залишаються не щепленими. А це означає, що ці діти мають ризик інфікуватись та захворіти через низький рівень імунітету.
Тож, батькам дітей, що не отримали ревакцинацію у 6 років проти паротиту, кору та краснухи – варто невідкладно звернутися до своїх медичних установ і зробити щеплення дітям, захистивши їх від захворювання.
Завідувач відділення Іван Коренюк