Літературно-мистецьку премію Михайла Старицького вручили цьогорічним лауреатам на батьківщині письменника
Прекрасна прадавня українська земля виплекала багатьох талановитих людей світового рівня. Багатьом синам і донькам вона дала свою життєстверджуючу силу. Серед славних імен – ім’я видатного українського поета і драматурга, прозаїка і перекладача, організатора української театральної справи та активного громадського діяча Михайла Петровича Старицького.
Традиційно до дня народження великого українця, якого цінують і шанують в усьому світі, відбулося урочисте вручення Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Старицького в с. Кліщинці.
14 листопада біля літературно-меморіяльного музею в образах героїв відомої п’єси «За двома зайцями» гостей зустріли аматори місцевої самодіяльности.
Квітами та піснею вшанували пам’ять великого митця та нагородили переможців. Премія встановлена Золотоніською військовою адміністрацією та районною радою за підтримки Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України. Започаткував традицію 22 роки тому тодішній очільник Чорнобаївського району Петро Душейко, який і сьогодні продовжує фінансову підтримку премії. Премія присуджується один раз на рік у двох номінаціях.
Цього року, за високохудожні літературні тексти (поетичні, прозові, драматичні), в яких відтворено історичне минуле й сьогодення України та українців із гуманістичних, національно-демократичних позицій, утверджено ідеали добра, справедливості, державного поступу удостоєний Валерій М’ятович за твір «Нехай святиться ім’я Твоє…».
За сценічні роботи митців театру та аматорів драматичного жанру премію отримав народний аматорський театр «Свічадо» з м. Миргород.
Аби вшанувати пам’ять видатного драматурга, делегація Чорнобаївської громади відвідала батьківщину Михайла Старицького, село Кліщинці, де 184 роки тому народився автор відомої вистави «За двома зайцями». Відвідали літературно-меморіальний музей М.П. Старицького та поклали квіти до пам’ятника корифея українського театру.
Мистецька спадщина Старицького живе повним життям і сьогодні. Вона активно впливає на наших сучасників, зберігаючи не тільки історико-пізнавальну цінність, а й виховну та естетичну. Так, зокрема, в Хрестителівському сільському Будинку культури до річниці від дня народження М.П.Старицького аматорами поставлено на новий лад виставу «За двома зайцями». Завдяки грі акторів театру малих форм глядачі отримали години сміху та позитивних емоцій.
Довідково.
Михайло Петрович Старицький народився 14 листопада 1840 року в селі Кліщинці Золотоніського повіту на Полтавщині (тепер — Черкаська область). Походив зі шляхетського роду. Після сметрі батьків, Михайло виховувався у родині свого дядька — Віталія Романовича Лисенка, батька композитора Миколи Лисенка.
Старицький був справжнім учителем молодих українських письменників і відіграв велику роль в організації літературного і громадського життя 1890-х рр. Великий внесок зробив в українську драматургію. Почавши з інсценізацій прозових творів та переробок малосценічних п’єс, написав багато оригінальних драматичних творів, найсильніші з них соціальні драми: «Не судилось» (1881), «У темряві» (1893), «Талан» (1893).
Особливе значення мають його історичні драми: «Богдан Хмельницький» (1897), «Маруся Богуславка» (1899).
В історії української драматургії Старицький відзначається як видатний майстер гострих драматичних ситуацій і сильних характерів.
Помер у Києві 27 квітня 1904 року.